🔬 Складні речі простими словами.
▪ Ні для кого вже не секрет, що ліків від ковіду немає. Для одних ця новина шокуюча, для інших, навпаки, зрозуміла та не є чимось незвичним. В контексті респіраторних захворювань головну роль відіграє власний імунний захист. Від цього нікуди не дітись. Але саме при COVID-19 у частини пацієнтів імунна система дає збій. Гіперімунна відповідь робить більше шкоди, аніж користі.
▪ Як цьому завчасно запобігти? Поки науковий світ остаточно не знає. Є дуже цікаві дослідження, є теорії та припущення. Відповідь буде. Дослідження проводяться.
▪ Але вже точно відомо, чому частина пацієнтів потребує кисню. В усьому винний інтерстиційний набряк легень. Простими словами – це набряк та потовщення простору між альвеолою та легеневим капіляром. В гірших випадках, рідина із судини просочується і в альвеолярний простір, що вже можна побачити на УЗД легень. Від розміру (площини) набряку прямо залежить важкість перебігу захворювання.
▪ Потовщення інвестиційного простору погіршує газообмін в легенях. Кисень не може швидко проходити із просвіту альвеол у кров, до еритроцитів та гемоглобіну. А якщо ще і рідина в легенях – тим паче. Все це призводить до гіпоксії – нестачі кисню клітинам.
▪ Зрозуміло, що лікування таких пацієнтів направлене на припинення імунної агресії та зменшення набряку. Але в першу чергу, треба відновити концентрацію кисню в кров’яному руслі та терміново зупинити кисневе голодування клітин. Чистий кисень по градієнту концентрації краще проходить через аерогематичний бар’єр, навіть попри набряк. Це самий ефективний та дієвий спосіб подолання гіпоксії. Набряк зменшується поступово, на це потрібен час. При лікуванні важких пацієнтів часу катастрофічно не вистачає. Необхідно термінова корекція газового складу крові та насичення клітин киснем.
⚠ І додатково, про що знають всі вчені-фізіологи, гіпоксія само по собі надзвичайнонебезпечна, адже провокує каскад патологічних реакцій, які ще швидше посилюють набряк легень, сприяють запальному процесу та, особливо, тромбоутворенню.
▪ Поки весь світ шукає ліки від ковіду та засоби профілактики важких ускладнень, головне в лікуванні важких форм COVID-19 – це кисень. Не буде кисню – буде висока смертність. Буде кисень – буде ефективне лікування для поступаючи в стаціонар хворих.
▪ Пульсоксиметр – головний інструмент для визначення стану важкості хворого. Вже потім, УЗД, рентген, аналізи. Недопустити тривалої гіпоксії – першочергова профілактика важких незворотніх наслідків.